איך משמרים את התוצאות לאחר הלבנת שיניים?

החלום על חיוך בשווי מיליון דולר הוא חלום שמתגשם פעם אחר פעם במרפאת השיניים. בעוד ישנם המטופלים הזקוקים להשתלת שן בכדי ליהנות מאותו חיוך קורן, ישנם אלו שכל שהם זקוקים לו הוא טיפול של הלבנת שיניים. הצבע הלבן מתכתב עם מונחים של ניקיון וחיוניות, בעוד שיניים מוכתמות יוצרות את ההיפך.

כידוע, השן סופגת אליה כתמים שונים, כך שעם השנים ניתן להבחין אצל אנשים שונים בשיניים עם גוון מעט צהבהב או אפרורי. הסיבות לכך שהשיניים מוכתמות שונות ומגוונות, אך לרוב, הסיבה נעוצה בשתייה ואכילה של מזונות הידועים ככאלו המכתימים את השן:

 • שתיית קפה ותה
 • עישון
 • אכילת פירות מסוימים
 • שתיית מיצי הדר

סיבות נוספות:

 • טיפולי שורש (השן הופכת אפורה)
 • לקיחת תרופות על בסיס יומי
 • מכות בשן (פוגעות בצבעה)
 • וגם – גנטיקה

מעבר לכך, תהליך ההתבגרות משפיע גם הוא: הנטייה לשיניים מוכתמות שכיחה יותר אצל קהלים מבוגרים. אפשר לומר כי מדובר על מעין שחיקה טבעית של השן ועל הנראות הקורנת שלה, אך ניתן להשיב את הצבע הלבן המוכר באמצעות שלל טכניקות של הלבנת שיניים.

איך משמרים את התוצאות לאחר הלבנת שיניים?

האם כל אדם יכול ליהנות מתהליך של הלבנת שיניים?

לא אחת עולה ההתנגדות לביצוע הלבנת שיניים, זאת מאחר ורבים סבורים כי מדובר על תהליך ש"מחליש" את השן. בפועל, ישנן שיטות שונות לבצע את ההלבנה, ובעת שנצמדים אל שיטה מוצלחת וידועה, ניתן ליהנות מנראות בריאה ונקייה בשיניים ללא כל חשש. עם זאת, בהחלט כדאי לדעת מהם תנאי הסף לביצוע ההלבנה:

טיפול של הלבנת שיניים הוא טיפול אסתטי, כך שלפני שמטפחים את נראות השיניים, חשוב להבטיח כי "התשתית" חזקה בריאה. לכן, תנאי הסף הוא בדיקה שגרתית שמטרתה לבדוק כי השיניים בפיו של המטופל בריאות. תהליך ההלבנה לא יוכל להתקיים במקרים הבאים:

 • בעיות חריפות בחניכיים (דלקות חניכיים – לרוב ניתן לסייע עם טיפול שיננית)
 • זיהומים / הימצאות עששת

איך ניתן לבצע את ההלבנה?

כאמור, ישנן מספר שיטות לביצוע הלבנת שיניים. במרפאות השיניים המובילות, עושים שימוש בכמה טכניקות – כאשר המטרה היא להתאים לכל מטופל את הטיפול המתאים ביותר. אחת השיטות השכיחות מתבצעת באמצעות מריחת חומר מלבין על שיני המטופל.

שיטה נוספת היא שיטה ביתית המתחילה במרפאה: מדובר על תושבות מפלסטיק המותאמות למבנה הפה של המטופל. לאחר תדרוך במרפאה, יש להלביש את התושבת על השיניים עם תכשיר ייחודי הניתן על ידי הרופא.

איך משמרים את התוצאות לאחר הלבנת שיניים?

איך ניתן לשמר את תוצאות תהליך ההלבנה?

הלבנת שיניים המתבצעת במרפאת שיניים בעלת שם, תבטיח תוצאות משביעות רצון. עם זאת, חשוב להבין כי לא מדובר על טיפול המספק תוצאות לנצח, ועל מנת לשמר את הצבע הלבן חשוב להיצמד להרגלים נכונים ולטפח שגרת תחזוקה נכונה. מה תוכלו לעשות על מנת לשמר את תוצאות הטיפול?

 • ראשית, הימנעות מעישון. ההשלכות הבריאותיות של העישון ידועות לכל, אך בכל זאת חשוב לציין זאת. עישון על בסיס יומי, מספר פעמיים ביום, גורם לכתמים ניכרים על השיניים בגווני צהוב-אפור.
 • בהתאם להמלצת רופא השיניים, צחצחו את השיניים שלכם עם משחות שיניים מלבינות. אמנם משחות שיניים אלו אינן מחליפות טיפול של הלבנה, אך הן בהחלט מסייעות בשמירת התוצאות.
 • כמו כן, ישנו קשר ישיר בין השתייה שאתם שותים ובין כתמים אפשריים על השיניים. לרוב, הספיגה מתבצעת בתהליך הדרגתי ואיטי, כך שאתם עלולים למצוא עצמכם כעבור תקופה עם אותם הכתמים שיוצרים אצלכם חוסר נוחות. מאילו משקאות כדאי להימנע? שתיית קפה, מיצי הדר, תה ויינות. אינכם צריכים להתנזר כלל מהמשקאות, אך כדאי להפחית את צריכתם.
 • לבסוף, הישארו במעקב עם מרפאת השיניים לגבי טיפולי תחזוקה תקופתיים שאכן יכולים לשמר את התוצאה.

אהבת את המאמר? שתף/י עם החברים!

ד"ר ליליה גלדישב

ד"ר ליליה גלדישב

עוסקת ברפואת שיניים בישראל משנת 1996, מנהלת ובעלת שתי מרפאת שיניים פרטיות משנת 2004, מתמחה בביצוע שיקום הפה בעזרת שתלים כתרים ותותבות בהתאמה אישית.

מאמרים נוספים

סוגי השיניים התותבות

חייכו! סוגי השיניים התותבות

הפתרון הוותיק ביותר להשלמת שיניים חסרות, הוא הפתרון בדמות שיניים תותבות. למרות שישנה שיטה מתקדמת יותר – השתלת השיניים, הביקוש לשיניים התותבות נותר גבוה. השיניים התותבות הן התקן חיצוני שמורכב בחלל הפה, במטרה להשלים את השיניים החסרות. מדובר על פתרון

קרא עוד »
שן בינה כלואה

שן בינה כלואה – על התופעה ואיך מטפלים בה

כאבי שיניים לא מבשרים טובות. עם זאת, הכאב מסתמן המון פעמים דווקא כ"חבר" – כזה שמעודד אתכם להגיע לבדיקה, ולטפל מהר ככל הניתן בבעיה. שן בינה כלואה תלווה גם היא בכאבים, כאלו המתוארים ככאבים עזים, חדים וכאלו שקשה מאד לסבול.

קרא עוד »
ציפוי שיניים לומינרס

ציפוי שיניים לומינרס

תרצו או שלא, אך גם על החיוך שלכם לעתים רואים את השנים: שיניים מוכתמות הינן תוצר של התבגרות, אכילת מזונות מכתימים, עישון ושתייה. האם אתם צריכים להתפשר על חיוך פחות ממושלם? בוודאי שלא. רפואת השיניים מציעה כיום מניפה רחבה של

קרא עוד »