מתי יש לבצע טיפול שורש חוזר?

למרות החשש הגדול של לא מעט מטופלים מטיפול השורש, כל עוד הטיפול מתבצע על ידי רופא שיניים מנוסה ומקצועי, ניתן לעבור אותו ללא כאבים מיותרים ובהליך נינוח. טיפול השורש נחוץ במקרים בהם רופא השיניים מבין לאחר בדיקה מקיפה כי סתימה איננה המענה המתאים למטופל. אז מתי צריך לבצע טיפול שורש ומתי לאחריו יש צורך בטיפול שורש נוסף?

טיפול השורש – מתי גם אתם צריכים אותו?

עוד לפני שיוסבר מתי צריך לבצע טיפול שורש חוזר, חשוב תחילה להבין מתי צריכים לבצע את טיפול השורש. כידוע, מצטברים בכל יום על השיניים חיידקים. הדרך להפחית את כמות החיידקים היא באמצעות צחצוח השיניים ושימוש בחוט דנטלי על בסיס יומי. ההפחתה בכמות החיידקים לא תמיד מספיקה בכדי למנוע בעיות. קשה לעמוד בפני כמות החיידקים הגדולה, כך שהצטברותם לעתים מתפתחת לכדי תהליך של ריקבון השן.

תהליך הריקבון הוא תהליך מתמשך, כששיאו מגיע בדמות חורים בשן. את החורים ניתן לחוש באמצעות רגישות לחום ולקור, זאת על ידי שתייה ואכילה של מזון בטמפרטורות שונות. בנוסף, ניתן להבחין פיסית בחורים המשתקפים כמעין נקודות שחורות. במקרים אלו, מגיעים המטופלים הסובלים מהחורים אל רופא השיניים במטרה לבצע סתימה. כל עוד ניתן לעשות סתימה, זהו הטיפול שיתבצע. מנגד, לעתים הריקבון מצליח להגיע אל חלקים עמוקים ביותר בשן. במקרים אלו, טיפול השורש הוא המענה המתאים.

טיפול שורש חוזר – מתי יש לחזור על הפעולה?

על פניו, טיפול השורש היה אמור לסייע בפתרון העששת והמטופל יכול היה לשוב לשגרת חייו. לאחר טיפולי השורש ישנם מטופלים הנוטים לפתח דלקות סביב העצם. במקרה שכזה, על המטופל לשוב אל מרפאת השיניים ולעבור טיפול נוסף. מעבר לעבודת החיטוי וביצוע טיפול נוסף, מתבצע איבחון מעמיק במטרה לאתר או לשלול תעלות נוספות.

למרות שעל פי רוב הסיבה היא דלקת המתפתחת לאחר טיפול השורש, ישנן סיבות נוספות שיכולות לגרום למטופל לשוב לטיפול חוזר. אחת מאותן סיבות היא טיפול שלא בוצע בצורה יסודית, כך שהסתימה לא מכסה באופן אידיאלי את התעלה.

אז איך נראה טיפול שורש חוזר? על רופא השיניים להסיר את הסתימה שבוצעה בטיפול הקודם, כאשר דגש חשוב הוא ניקוי וחיוטי התעלה. לאחר מכן, יתבצע טיפול שורש נוסף. לאחר טיפול השורש, השן שעברה את הטיפול מנותקת מכלי הדם – מה שהופך אותה לשן שמרגישה חלולה ודקה יותר.

טיפול שורש חוזר

בהתאם להחלטת הרופא ומצב המטופל, יקבע האם לפצל את טיפול השורש חוזר לשני מפגשים, או לבצע אותו בפעם אחת. הטיפול מחולק באופן הבא:

  • בחלק הראשון תוסר הסתימה הקודמת
  • בחלק השני תתבצע הסתימה הסופית (טיפול השורש החוזר)

טיפול שורש חוזר מחייב בהרדמה?

בשונה מטיפול השורש הראשון שלאורכו המטופל קיבל זריקת הרדמה חלקית, בטיפול השורש החוזר אין סיבה לבצע הרדמה. הסיבה היא שאין עצב חי, כך שלמרות שהטיפול חודרני, תחושת חוסר הנוחות המאפיינת את הטיפול הראשוני כמעט ולא נוכחת בטיפול.

טיפול השורש השני בהכרח מצליח?

כל מטופל מגיע עם מצב בריאותי אחר. למרות שאחוזי ההצלחה לאחר טיפול השורש החוזר גבוהים, לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי כי הטיפול תמיד מצליח. לאחר בדיקה שיבצע רופא השיניים, תתבצע הערכת סיכונים ותתקבל ההחלטה האם לבצע את טיפול השורש החוזר, או להמליץ מראש למטופל על עקירת השן.

אהבת את המאמר? שתף/י עם החברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

החניכיים מדממות? גשו להיבדק!

החניכיים מדממות? גשו להיבדק!

קמתם לעוד בוקר שגרתי אותו התחלתם עם צחצוח השיניים? בוקר טוב! כל עוד הצחצוח הסתיים ללא כאבים או סימפטומים מחשידים, הרי שתוכלו להמשיך את שגרת הבוקר שלכם. קרה ואתם מבחינים בדימום מהחניכיים? אין להתעלם ממנו. דימומים מהחניכיים יכולים להיות בדרגות

קרא עוד »
ציפוי חרסינה לשיניים

ציפוי חרסינה לשיניים

השאלה בדבר חשיבות האסתטיקה של השיניים כבר איננה רלוונטית. כיום, ברור כשמש לרופאי השיניים ולמטופלים גם יחד, כי טיפול מוצלח מתחשב גם בנראותן של השיניים, ולא רק בתפקודן. ישנם מטופלים שמגיעים אל מרפאת השיניים לטובת טיפול שאינו אסתטי, אך במהלכו

קרא עוד »
הסיבות הגורמות לאובדן השיניים

הסיבות הגורמות לאובדן השיניים

לא ניתן לייחס דבר אחד טוב לאובדן של שן, אך הבשורה המשמחת היא שרפואת השיניים יודעת כיום לתת מענה מצוין לאנשים שאכן איבדו שן אחת או יותר. אובדן של שן לא משפיע אך ורק על יכולות הדיבור, גריסת המזון והמראה

קרא עוד »