טיפולי שורש בשיניים קדמיות

כנראה שאם המטופלים הדואגים לבריאות השיניים שלהם היו יכולים לוותר על טיפולי השורש, הם היו שמחים לעשות זאת. מדובר על טיפול חודרני, שגורם לחוסר נוחות ולחשש גדול. עם זאת, הטכנולוגיה המתקדמת והידע הרב בו עושים כיום רופא השיניים, מעניקים למטופלים את הטיפול המקצועי ביותר והנינוח ביותר.

הודות לטיפול השורש, ניתן למנוע את הכאבים העזים שפוגים בצורה ישירה באיכות חייו של המטופל, תוך שגם ניתן למנוע את קצב היחלשות השן. אחרי טיפול השורש, מטופלים מעידים כי השן שלהם מרגישה חלשה, דקה, חלולה ושברירית. התחושה הזו לגיטימית – זאת מאחר והשן המטופלת כבר לא מחוברת לכלי הדם, כך שלמרות שהיא לכאורה שן רגילה, היא לא.

מה קורה כשצריך לבצע טיפול שורש בשן קדמית?

כל עוד טיפול השורש מתבצע באחת השיניים האחוריות, אין כל חשש מצד המטופלים לפגיעה אסתטית. עם זאת, אחד מטיפולי השורש המתבצעים הוא טיפול שורש בשן קדמית. רבים מביעים חשש לבצע את טיפול השורש בשן הקדמית, זאת מאחר ומדובר על שן במיקום אסטרטגי. החשש גדול?

 • פגיעה בנראות האסתטית (בעקבות השחרה של השן)
 • היחלשות השן וקושי בגריסת המזון

לפני ביצוע טיפול השורש, תתבצע בדיקה מעמיקה שמטרתה:

 • איבחון מעמיק של הבעיה
 • מציאת חלופות לטיפול השורש (במידה וישנן כאלו)
 • היכרות עם ההיסטוריה הרפואית של המטופל
 • הערכת סיכונים באשר לאחוזי ההצלחה של התהליך

רופא שיניים בעל ידע וניסיון יוכל לבצע את התהליך, תוך שמירה על החיוך שלכם. לעתים, לאחר טיפול השורש יש לשן נטייה להפוך אפורה, וזהו החשש העיקרי של המטופלים מאחר ומדובר על שן קדמית. לכן, ישנה חשיבות לעבודה אל מול רופא בעל מוניטין ידוע, כך שיהיה ניתן לבסס עבורכם את הטיפול הטוב ביותר. בהתאם למידת שביעות הרצון של המטופל, תיתכן אפשרות גם לטיפול המשך של התאמת כתר (במקרה של השחרת יתר של השן לאחר הטיפול).

עם או בלי הרדמה – איך מבצעים את טיפול שורש בשן קדמית?

את טיפול השורש ניתן לבצע בכמה אופנים:

 • הרדמה כללית
 • הרדמה מקומית
 • ללא כל הרדמה

טיפול שורש

בהתאם למצב המטופל והיקף הטיפול הנדרש, יגיע רופא השיניים להחלטה מהי שיטת הטיפול הנדרשת. לרוב, ההרדמה המתבצעת היא ההרדמה המקומית, כך שלמרות חוסר הנוחות, המטופל לא ירגיש דבר לאורך הטיפול. מנגד, לעתים השן המיועדת לטיפול השורש כבר מאד חלשה, כך שאין עצב שיכול להשפיע ולגרום לכאב. במקרים אלו, יהיה ניתן ליישם את התהליך ללא כל הרדמה – גם עם טיפול שורש בשן קדמית.

ניתן למנוע את טיפול שורש בשן קדמית ובכלל הפה?

מדובר על שאלת השאלות הנשאלת על ידי המון מטופלים. טיפול השורש הוא טיפול המתבצע לאחר שמגלים כי ישנו תהליך ריקבון מתמשך שהרס ופגע בשכבות החיוניות של השן, בעקבות הצטברותם של חיידקים. האם מראש ניתן למנוע מצב שכזה? לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי כי ישנם טיפולי מנע שיכולים לשלול את היחלשות השן.

עם זאת, ככל שמטפחים את הפה ואת השיניים בשגרת תחזוק בריאה, מפחיתים משמעותית את הסיכוי לבעיות שכאלו. כל שתוכלו לעשות הוא:

 • להקפיד על שגרת צחצוח שיניים כשלוש פעמים ביום
 • לנקות עם חוט דנטלי שאריות מזון המעודדות הצטברות של חיידקים
 • מומלץ לעיין במאמר בנושא: נפיחות אחרי טיפול שורש.

אהבת את המאמר? שתף/י עם החברים!

ד"ר ליליה גלדישב

ד"ר ליליה גלדישב

עוסקת ברפואת שיניים בישראל משנת 1996, מנהלת ובעלת שתי מרפאת שיניים פרטיות משנת 2004, מתמחה בביצוע שיקום הפה בעזרת שתלים כתרים ותותבות בהתאמה אישית.

מאמרים נוספים

סוגי השיניים התותבות

חייכו! סוגי השיניים התותבות

הפתרון הוותיק ביותר להשלמת שיניים חסרות, הוא הפתרון בדמות שיניים תותבות. למרות שישנה שיטה מתקדמת יותר – השתלת השיניים, הביקוש לשיניים התותבות נותר גבוה. השיניים התותבות הן התקן חיצוני שמורכב בחלל הפה, במטרה להשלים את השיניים החסרות. מדובר על פתרון

קרא עוד »
שן בינה כלואה

שן בינה כלואה – על התופעה ואיך מטפלים בה

כאבי שיניים לא מבשרים טובות. עם זאת, הכאב מסתמן המון פעמים דווקא כ"חבר" – כזה שמעודד אתכם להגיע לבדיקה, ולטפל מהר ככל הניתן בבעיה. שן בינה כלואה תלווה גם היא בכאבים, כאלו המתוארים ככאבים עזים, חדים וכאלו שקשה מאד לסבול.

קרא עוד »
ציפוי שיניים לומינרס

ציפוי שיניים לומינרס

תרצו או שלא, אך גם על החיוך שלכם לעתים רואים את השנים: שיניים מוכתמות הינן תוצר של התבגרות, אכילת מזונות מכתימים, עישון ושתייה. האם אתם צריכים להתפשר על חיוך פחות ממושלם? בוודאי שלא. רפואת השיניים מציעה כיום מניפה רחבה של

קרא עוד »