טיפול בבעיות חניכיים – רק אל תזניחו!

בעוד השיניים מקבלות תשומת לב אדירה, נדמה כי לעיתים דווקא החניכיים לא תמיד זוכות לתשומת הלב לה הן ראויות. בריאות הפה כוללת התייחסות מלאה גם לשיניים וגם לחניכיים, כאשר הנתונים מעט מדאיגים: בעוד ישנם כאבים המרמזים על בעיה מסוימת בשיניים ועל כן ניתן לטפל בה, טיפול בבעיות חניכיים יכול להיות סבוך יותר. הסיבה? לא כולם מודעים לכך שיש להם בעיה בחניכיים – למרות שעל פי המספרים מדובר על מעל ל-85% שסובלים ממנה.

טיפול בבעיות חניכיים: מה התסמינים המעידים על הבעיה?

ישנן רמות שונות של בעיות חניכיים, כך שחשוב להיות ערים לסימפטומים ולטפל בבעיה כמה שיותר מהר. הסימפטומים שיכולים להעיד כי גם אתם סובלים מבעיית חניכיים, כוללים:

  • דימום מהחניכיים
  • נפיחות שלא יורדת
  • אדמומיות
  • כאב בזמן אכילה
  • רגישות למזון ושתייה קרים / חמים
  • ריח רע מהפה לאורך הזמן

שימו לב: אמנם כל אחד מהסימפטומים יכול להעיד גם על בעיות אחרות שאינן קשורות ישירות לחניכיים, אך בהחלט מדובר על סימפטומים המצריכים בדיקה מידית אצל רופא השיניים המטפל שלכם ואולי אף טיפול בחניכיים.

טיפול בבעיות חניכיים

"אני יודע שיש לי חניכיים בעייתיות. איך ניתן לטפל?"

טיפול בבעיות חניכיים מותאם אישית למצב המטופל. מאחר וישנן דרגות שונות של בעיות בחניכיים, לא ניתן לקבוע מראש איך יראה הטיפול בחניכיים. לא אחת, מדובר על טיפים בצחצוח השיניים שיכולים לסייע, ולעתים נדרש המטופל להגיע מספר רב של פעמים בשנה לניקוי מאסיבי של אבנית בשיניים.

ככלל, טיפול בבעיות חניכיים יתמקד כך או כך על הרגלים שיש להיצמד אליהם: טיפוח שגרת הפה. צחצוח נכון של השיניים (בדגש על מספר הפעמים הנדרש ביום), בתוספת של ניקוי באמצעות חוט דנטלי, יכולים להפחית משמעותית בהמון מקרים את הסבירות להתפתחות בעיות נוספות בחניכיים בעתיד.

מהי דלקת חניכיים ואיך ניתן לטפל בה?

דלקת חניכיים מקבלת גם היא מענה במרפאת השיניים. תחילה, הבעיה תאובחן על ידי רופא השיניים, ואילו טיפול בחניכיים יתבצע לרוב על ידי השיננית. דלקת החניכיים נוצרת על ידי שכבות של חיידקים שהצליחו לבסס לעצמם מושב קבע נוח בפה. התוצאה? הצטברות אדירה של אבנית. כל עוד אתם מגיעים בזמן לטיפול הסרת אבנית אצל השיננית, הרי שתוך 48 שעות תוכלו לחוש בהטבה כאשר כל הסימפטומים ייעלמו בהדרגה.

מתי צריך להתחיל לדאוג? כל עוד אתם מגיעים בתדירות של כ-4 פעמים בשנה אל השיננית, הסיכוי כי תגיעו למצב של דלקת אינו גבוה. עם זאת, החשש הגדול שהוא שהדלקת תתפתח לשלב הבא שלה. במקרה זה, ישנו חשש ממשי כי שיניים יחלשו וינשרו בפה המטופל.

טיפול חניכיים

לסיכום: אפשר למנוע את דלקת החניכיים הבאה?

התשובה לכך תשמח אתכם, והיא כן. כל עוד מדובר על בעיה גנטית תוך שהמבנה שלכם רגיש יותר לבעיות שכאלו, צריך לקחת זאת בחשבון ולהבין כי החניכיים שלכם רגישות יותר. עם זאת, טיפוח ותחזוק הפה והחניכיים מפחית משמעותית את הסיכוי להיווצרות דלקת נוספת. איך מטפלים ומתחזקים שגרה בריאה?

  • הגיעו מספר רב יותר אל השיננית – במקום 3 פעמיים בשנה, 4 או 5 פעמים בשנה.
  • השתמשו בתכשירי שטיפת פה (מסייעים בסילוק חיידקים).
  • צחצחו את השיניים בתנועות סיבוביות (ולא במריחה המעודדת את פיזור החיידקים).
  • שימוש בחוט דנטלי – חובה! גם הוא, מסייע בסילוק החיידקים ומפחית את הסיכוי להיווצרות דלקות.

מה חשוב לדעת? גם ילדים יכולים לסבול מבעיות ודלקות בחניכיים. הגיעו לבדיקה שגרתית אצל רופא השיניים בכדי להיות שקטים כי ילדכם מקבל את הטיפול הראוי ביותר, בזמן הנכון ביותר.

אהבת את המאמר? שתף/י עם החברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

החניכיים מדממות? גשו להיבדק!

החניכיים מדממות? גשו להיבדק!

קמתם לעוד בוקר שגרתי אותו התחלתם עם צחצוח השיניים? בוקר טוב! כל עוד הצחצוח הסתיים ללא כאבים או סימפטומים מחשידים, הרי שתוכלו להמשיך את שגרת הבוקר שלכם. קרה ואתם מבחינים בדימום מהחניכיים? אין להתעלם ממנו. דימומים מהחניכיים יכולים להיות בדרגות

קרא עוד »
ציפוי חרסינה לשיניים

ציפוי חרסינה לשיניים

השאלה בדבר חשיבות האסתטיקה של השיניים כבר איננה רלוונטית. כיום, ברור כשמש לרופאי השיניים ולמטופלים גם יחד, כי טיפול מוצלח מתחשב גם בנראותן של השיניים, ולא רק בתפקודן. ישנם מטופלים שמגיעים אל מרפאת השיניים לטובת טיפול שאינו אסתטי, אך במהלכו

קרא עוד »
הסיבות הגורמות לאובדן השיניים

הסיבות הגורמות לאובדן השיניים

לא ניתן לייחס דבר אחד טוב לאובדן של שן, אך הבשורה המשמחת היא שרפואת השיניים יודעת כיום לתת מענה מצוין לאנשים שאכן איבדו שן אחת או יותר. אובדן של שן לא משפיע אך ורק על יכולות הדיבור, גריסת המזון והמראה

קרא עוד »