השלמת חוסר שיניים נרחב – אילו שיטות מתאימות?

לא משנה בני כמה אתם, מהו המין שלכם, היכן אתם גרים ובמה אתם עוסקים – הרי שישנו מכנה משותף לכולכם: איש מכם לא היה רוצה להתמודד עם מחסור רב של שיניים. דבר נוסף המשותף לכולכם הוא ההבנה כי בעת שישנו מחסור של שיניים, אין באמת מקום להתלבטות או דחיית הטיפול – אלא שיש לפנות מיידית אל רופא השיניים במטרה לבצע השלמת חוסר שיניים נרחב.

שיניים חסרות מתקשרות כמעט תמיד עם הזנחה ממושכת. עם זאת, חשוב להבין כי גם אנשים ששומרים על השיניים שלהם כל חייהם, חשופים לפגיעות כאלו ואחרות שלא תמיד ניתן לצפות את כולן או לשלוט בהן. אם כן, מהן הסיבות הגורמות למחסור בשיניים?

 • תאונה או מכה – בעת שהשן סופגת זעזוע, היא יכולה להיסדק או להישבר במקום. תאונות מצערות או מכות בלתי צפויות יכולות לפגוע בשן בודדת או במספר שיניים (כולל אלו הקדמיות).
 • מחלות חניכיים – מדובר אמנם על השלב האקוטי ביותר במחלת החניכיים, אך בעת שלא מטפלים בה כנדרש – ישנו סיכוי ממשי לנשירת שיניים.
 • קצב ההתבגרות – כשם שאיברים שונים בגוף נחלשים עם קצב ההתבגרות, כך גם השיניים. ישנו נתח לא מבוטל בקרב האנשים המבוגרים שסובלים משיניים חלשות, המגיעות עד לכדי מצב של נשירה.
 • עששת – הרס של הרקמות הקשות של השן. עששת שלא מטופלת בזמן אם זה מהזנחה עקב חוסר בביקורים שוטפים אצל רופא שיניים ו/או הורים שמגיעים לביקור ראשון עם ילדיהם לא כפי שמומלץ ומגלים עששת כבר בשלבים מתקדמים.
 • עקירות שיניים – בעקבות תהליכים דלקתיים ו/או סיבוכים מטיפולים.
 • חוסר שיניים מולד – תופעה נדירה אך קיימת.
השלמת חוסר שיניים נרחב – אילו שיטות מתאימות?

מחסור רב בשיניים – ההשלכות

בעת שמזניחים את הטיפול בשיניים החסרות, ישנן 3 השלכות עיקריות:

 • תפקוד: הפגיעה בתפקוד היא זו שמרגישים מיידית, תוך שהיא יכולה לשבש את שגרת היום התקינה שלכם. שיניים חסרות מקשות לפעמים על דיבור תקין וברור, לא ניתן לגרוס מזון מוצק ואנשים יכולים לאבד את פרנסתם (בעקבות אי יכולת לתקשר בצורה בהירה)
 • נראות: הפגיעה האסתטית אינה דבר של מה בכך. מחסור בשיניים משנה את הפנים בצורה דרמטית, וחיוך שעד כה היה קורן, מצטייר כעת כמרתיע ומוזנח. בשונה ממחסור של שן אחת בודדת, מחסור רב בשיניים גורם לפגיעה משמעותית בביטחון העצמי.
 • פגיעה בריאותית: וישנן גם השלכות לטווח הארוך, שניכרות במקרים של הזנחה ממושכת. בעת שישנו מחסור של שיניים, ישנה תנועה טבעית של השיניים הקיימות הסמוכות לאזור "החסר". אותה התכווננות של השיניים אינה טבעית ויכולה לגרום למניפה רחבה של סימפטומים ובעיות.

אז איך ניתן להשלים את השיניים החסרות?

כיום, רפואת השיניים יודעת להעניק מענה איכותי באמצעות 2 שיטות מוכרות:

 • שיניים תותבות
 • שתלים

מטבע הדברים, כל שיטה מאופיינת ביתרונות ברורים וחסרונות ברורים עוד יותר. בעוד ישנם אלו המצהירים באופן חד משמעי כי שיטה אחת עדיפה בבירור על פני השניה, הרי שחשוב לדעת כי כל מטופל הינו אינדיבידואל. שיטה אחת ספציפית המתאימה להשלמת חוסר השיניים יכולה להתאים למטופל X, ולמטופל Y ממש לא. לכן, יש להגיע לבדיקה רפואית כללית אצל רופא השיניים, בה יהיה ניתן להציג את התועלות של כל שיטה ולבחון את ההתאמה של כל אחת מהן אל המטופל.

השלמת חוסר שיניים נרחב – אילו שיטות מתאימות?

שיניים תותבות – היתרונות

 • עלות כלכלית: עד לפני לא מעט שנים, השיניים התותבות ייצגו את השיטה הכמעט בלעדית להשלמת מחסור השיניים. נכון להיום, מדובר על השיטה הזולה ביותר להשלים באמצעותה שיניים. חשוב לציין זאת כיתרון מאחר וישנם מטופלים שדוחים שוב ושוב את הטיפול בשיניים החסרות רק בגלל שיקולים כלכליים.
 • פתרון ראוי בהחלט: ישנם לא מעט מיתוסים ואגדות אורבניות על השיניים התותבות, ולכן חשוב להדגיש: מדובר על שיניים מתפקדות לכל דבר ועניין. המשמעות היא שניתן לגרוס באמצעותן מזון ללא כל הגבלה, ועם עבודה מקצועית של רופא השיניים גם ניתן להגיע לתוצאות יפות ברמת האסתטיקה. יתרה מזאת עד לפניי 30 שנה ביצוע שתלים לא היה טיפול נפוץ. תחום זה התפתח רבות היות וכ-4% מהאוכלוסייה לא מסוגלים להתרגל לתותבות נשלפות בפה עקב בעיית רפלוקס הקאה גבוה. תותבות הן פתרון נפוץ ומקובל למרבית האוכלוסייה למעט מקרים בודדים בהם תותבות נשלפות אינן בחירה מעודפת מסיבות אישיות של מטופל (מבנה האינדיווידואלי של הפנים והלסתות).

השתלת השיניים – היתרונות

 • מראה אסתטי: המראה המתקבל מהשתלות השיניים הוא מראה טבעי, אלגנטי ומוקפד שמאפשר לכם לחייך כמה שיותר. מדובר על פתרון קבוע (ולא נשלף כמו התותבות), כך שמעבר לנראות המדויקת, גם נהנים מתחושת ביטחון של פתרון קבע איכותי.
 • טיפול קצר משניתן לדמיין: נכון להיום השתלת שיניים הינה טיפול שיגרה, מטופלים בארץ יכולים ליהנות מטיפולי השתלות בזמינות וקלות בהשוואה למרבית המטופלים במדינות אחרות בעולם. רוב מרפאות השיניים בארץ מציעים טיפולים האלו ללקוחות, למטופל נישאר רק לבחור את המרפאה המתאימה לו.

אהבת את המאמר? שתף/י עם החברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

החניכיים מדממות? גשו להיבדק!

החניכיים מדממות? גשו להיבדק!

קמתם לעוד בוקר שגרתי אותו התחלתם עם צחצוח השיניים? בוקר טוב! כל עוד הצחצוח הסתיים ללא כאבים או סימפטומים מחשידים, הרי שתוכלו להמשיך את שגרת הבוקר שלכם. קרה ואתם מבחינים בדימום מהחניכיים? אין להתעלם ממנו. דימומים מהחניכיים יכולים להיות בדרגות

קרא עוד »
ציפוי חרסינה לשיניים

ציפוי חרסינה לשיניים

השאלה בדבר חשיבות האסתטיקה של השיניים כבר איננה רלוונטית. כיום, ברור כשמש לרופאי השיניים ולמטופלים גם יחד, כי טיפול מוצלח מתחשב גם בנראותן של השיניים, ולא רק בתפקודן. ישנם מטופלים שמגיעים אל מרפאת השיניים לטובת טיפול שאינו אסתטי, אך במהלכו

קרא עוד »
הסיבות הגורמות לאובדן השיניים

הסיבות הגורמות לאובדן השיניים

לא ניתן לייחס דבר אחד טוב לאובדן של שן, אך הבשורה המשמחת היא שרפואת השיניים יודעת כיום לתת מענה מצוין לאנשים שאכן איבדו שן אחת או יותר. אובדן של שן לא משפיע אך ורק על יכולות הדיבור, גריסת המזון והמראה

קרא עוד »