מבנה לשתל דנטלי

יש להבין כי תוצאה רצויה ברפואת שיניים היא שיחזור תפקודי ואסתטי של מערכת הלעיסה כולה.

השתלת שיניים בהקשר זה יכולה להיות תמיכה בשיקום הסופי. על השתל להיות תפקודי הן עבור המטופל והן נוח לרופא בשלב התקנה והשיקום. כל החלקים של השתל מיוצרים בייצור סטנדרטי ועשויים בשיטות מאוד מדויקות ובתנאים סטריליים לחלוטין ונמכרים לפי הזמנות אישיות של רופאי שיניים.

קיימים מבנים ישרים וזוויתיים לצורך יצירת פרלליות בין השתלים בזמן השיקום. ניתן גם לבחור מבנים שונים לפי אורכים וצורות.

הגדרות לחלקי השתל 

  • שתל עצמו – חלק מהמבנה המושתל ישירות בעצם.
  • מעצב חניכיים או כיפת ריפוי (healing abutment)  – החלק המוברג לשתל לזמן קצר במהלך הטיפול, בלתי נפרד מהטיפול.
  • מבנה לשתל (abutment)  – מעבר בין השתל עצמו ובין הכתר או תותב אחר של שיקום קבוע. 

מבנה לשתל תמיד מתחבר עם השתל באמצעות הברגה. מבחינה רעיונית המבנה כולו מתוכנן כך שבמידת הצורך ניתן להוציא אותו מתוך השתל ולהחליף מבלי לפגוע בשתל עצמו. גישה זו ממזערת את הפגיעה בעצם הלסת והברגת המבנה לתוך השתל מתבצעת על-ידי מפתח מסוים עם כוח סגירה מקוונת כדי למנוע שבירת המבנה בתוך השתל או שחרור שלו בזמן השימוש.

ברפואת שיניים משתמשים בשתלים ומבנים העשויים מסגסוגת טיטניום. החלק התוך גזעי של השתל עשוי טיטניום טהור. השתלים ומבניהם לעיתים מיוצרים גם מזירקונייה. לשתלים מזרקונייה יש יתרון קוסמטי, מכיוון שאין סימנים כהים דרך החניכיים, עם זאת הם נקלטים פחות טוב בחלל הפה ויותר קשה לעשות עליהם שיקום, בגלל זה שתלים מזירקונייה אינם בשימוש נרחב.

ברפואת השיניים באופן תמידי מנסים למצוא חומרים חדשים ביו-תאמים. נערכים ניסויים קליניים של סגסוגת טיטניום-זירקונייה שתוכננו במיוחד לצורך השתלת שיניים.

שתל דנטלי

לפי סוגי השתלה נבדלים שתלים חד-הרכבי ודו-הרכבי

שתל דו-הרכבי

שתל דו-הרכבי הינו שתל המורכב משתל עצמו ומבנה עליו שנקרא אבטמנט. שתל זה ניתן להתקין על פי פרוטוקול חד ודו-שלבי. השיטה הדו-שלבית כוללת טבילה מוחלטת של השתל וכיסוי שלו ברירית. כתוצאה מימנה אין כול מגע של השתל עם חלל הפה, תהליך זה נקרא השלב הראשון של השתלת שיניים. השלב השני הוא להתקין על השתל הקיים כבר בפה כיפת ריפוי של החניכיים אחרי הוספה של השת, ואחרי זמן קצר להחליף את כיפת הריפוי לחלק השני של השתל הנקרא מבנה לשתל ועליו יבנה כתר חרסינה או תותב אחר בשלב מתקדם של השיקום. זמן ההמתנה בין השלבים של ההשתלה עצמה והתחלת השיקום כהינו כחודשיים-שלושה.

שתל חד-הרכבי

שתל חד-רכבי הינו השתל ומבנה אשר באים ביחד ואינם ניתנים להפרדה ומשתילים אותו לפי שיטה חד-שלבי. החלק הפנימי של השתל שמכניסים אותו לתוך העצם של הלסת. וחלק החיצוני שבונים עליו כתר חרסינה עשויים מחומר יחיד. לאחר ההתקנה של החלק החיצוני של השתל האחיד בא מייד למגע עם חלל הפה ובמקרה כזה הרופא המטפל מתקין על החלק החיצוני של השתל מעצב חניכיים או תותב זמני לא יאוחר משלושה ימים אחרי ההשתלה. תהליך זה נקרא העמסה מיידית. 

מבנה ושתל מותקנים לפרקי זמן ארוכים ולא ניתן להחליף אותם ללא סיבה מיוחדת.

אהבת את המאמר? שתף/י עם החברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

שיניים תותבות גמישות – מה מייחד אותן?

שיניים תותבות גמישות – מה מייחד אותן?

שיניים בריאות ושלמות תורמות אמנם למראה החיוני והקורן, אך עוד לפני הכל הן ממלאות תפקיד חשוב ומשמעותי בגריסת המזון, ובדיבור תקין וברור. ניתן לייחס את השיניים התותבות אך ורק לאנשים מבוגרים, זאת בעיקר בעקבות מיתוסים שונים וגם סצינות מהתרבות הישראלית

קרא עוד »
השתלת שן בודדת

השתלת שן בודדת

כשמדברים על השתלות שיניים, לא מדברים בהכרח על השתלה של מספר שיניים בפה המטופל. לעתים, מספיקה שן אחת חסרה בכדי לפגוע בתפקוד התקין, ועל כן טיפולי ההשתלה מעניקים מענה גם במקרים בהם המחסור הוא של שן אחת בלבד.  לצד הפגיעה

קרא עוד »
הקשר שבין שחיקת שיניים ושיקום שיניים

הקשר שבין שחיקת שיניים ושיקום שיניים

אנשים הסובלים מתופעת שחיקת השיניים, נאלצים להיכנס למעגל מתיש ובלתי נגמר: שחיקת שיניים לאורך הלילה שמעוררת את הצורך בטיפולי שיקום שיניים. השחיקה אינה רצויה, ובעת שהיא מתרחשת לאורך זמן ולפרקים ארוכים בשנת הלילה, היא יכולה לגרום לנזקים שלא משאירים ברירה,

קרא עוד »