הסיבות הגורמות לאובדן השיניים

לא ניתן לייחס דבר אחד טוב לאובדן של שן, אך הבשורה המשמחת היא שרפואת השיניים יודעת כיום לתת מענה מצוין לאנשים שאכן איבדו שן אחת או יותר. אובדן של שן לא משפיע אך ורק על יכולות הדיבור, גריסת המזון והמראה החזותי, אלא שישנה השפעה נרחבת גם על השיניים השכנות. אובדן השיניים יכול להתרחש בעקבות אחת מ-2 הסיבות הבאות:

  • הזנחה ממושכת של השיניים שהסתיימה בנשירה של שן (עישון, מחלת חניכיים שלא טופלה, עששת מוזנחת במצב מתקדם).
  • טראומה בשן שגרמה לתלישתה מהמקום.

חשוב: טיפולי שיניים צריכים להתבצע באופן מיידי. המלצה זו ניתנת גם למטופלים הזקוקים לטיפול שורש וגם לאלו שסובלים כיום מאובדן של שן אחת או מספר שיניים. ככל שדוחים את הטיפול, כך ישנו פוטנציאל להרחבת הנזקים האפשריים בחלל הפה. אז מה יכול לגרום לאובדן שיניים?

כן, העישון מזיק גם לבריאות השיניים

ההשפעה של העישון על הבריאות ידועה לכל, וכך גם על בריאות השיניים. נזקי העישון באים לידי ביטוי בטווח הקצר והארוך, כאשר הנזקים המהירים ביותר שנחשפים אליהם הם דווקא במישור האסתטי. עם זאת, עישון בתדירות גבוהה גם פוגע בחוזקה של השן. בהדרגה, השן מתקשה לאחוז בלסת שתומכת אותה, מה שגורם לכך שלא מעט אנשים מאבדים את השיניים שלהם.

הסיבות הגורמות לאובדן השיניים

אחת הסיבות השכיחות לאובדן שן: מכה חזקה או נפילה

אובדן שיניים אינו נחלתם של אנשים שאינם מציבים בראש סדר העדיפויות שלהם את הטיפול בשיניים. ישנן לא מעט דוגמאות והמון סיפורים על אנשים שמגיעים לבדיקות שגרתיות, מבצעים טיפולים בתדירות הנדרשת ומצחצחים את השיניים כשלוש פעמים ביום. נפילה על הפנים מהאופניים, תאונה מצערת או החלקה על המדרכה ברחוב, גורמים לכך שהשן סופגת זעזוע ויכולה ליפול ממקומה. טראומות שכאלו לשן יכולות להתרחש לכל אחד ובכל יום, כאשר הבעיה העיקרית היא שלא ממש ניתן למנוע אותן. במקרים שכאלו, יש להגיע אל מרפאת השיניים במיידי.

הקשר בין עששת ואובדן שיניים

בשונה מזעזוע בשן לדוגמא שלא ניתן למנוע, עששת מתקדמת דווקא ניתן למנוע. אם אתם שכחתם מהי העששת, תוכלו לשאול את ילדכם. גם בגני הילדים, משקפים בפני הילדים את החשיבות הרבה לשמירה על בריאות הפה. ישנם ספרי ילדים המתקשרים את משמעותה של מחלת העששת, מהם הנזקים שלה ואיך מונעים אותה. העששת נחשבת למחלה נפוצה, ובעת שלא מטפלים בה והיא מגיעה למצבים מתקדמים, היא יכולה לגרום לאובדן של השן. במקרה הזה תהליך ריקבון השן הוא הדרגתי, כאשר החיידקים המצטברים על השיניים לא תמיד משאירים ברירה – מה שמצריך מרופא השיניים לעקור את השן הפגועה.

טיפולי שיניים מתאימים לאובדן שיניים

כמובן שהמצב האידאלי הוא שהשיניים שלכם ישארו במקומן, מבלי שתצטרכו לחוות מצב של אובדן שיניים. עם זאת, רפואת השיניים יודעת כיום להעניק מענה איכותי וראוי למטופלים הסובלים מאובדן של שן אחת או מספר שיניים. בעבר, היו אלו רק השיניים התותבות שבאו על חשבון אלו החסרות.

הסיבות הגורמות לאובדן השיניים

היתרונות של השיטה:

  • מחיר נוח ונגיש לכל כיס.
  • טיפול מהיר יחסית שמקל על אוכלוסיות מבוגרות.

חסרונות:

  • מראה אסתטי בינוני.
  • רפלקס הקאה שמלווה את תקופת ההסתגלות.
  • לעתים, יש צורך להחליף את השיניים בעקבות שינוי מבנה הלסת.

הטיפול המתקדם ביותר כיום הוא טיפול השתלת השיניים. טיפולים אלו זוכים בשביעות רצון גבוהה מאד מצד המטפולים, והם מאופיינים בכמה תכונות ספציפיות:

  • מדובר על תהליך ארוך יותר, שלעתים גם מתחיל בהשתלת עצם שקליטתה לוקחת מספר חודשים.
  • בהשוואה לטיפול בתותבות, מדובר על טיפול יקר יותר.
  • תוצאה אסתטית מרהיבה! השיניים המושתלות משתלבות בהרמוניה בחלל הפה.

אהבת את המאמר? שתף/י עם החברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

החניכיים מדממות? גשו להיבדק!

החניכיים מדממות? גשו להיבדק!

קמתם לעוד בוקר שגרתי אותו התחלתם עם צחצוח השיניים? בוקר טוב! כל עוד הצחצוח הסתיים ללא כאבים או סימפטומים מחשידים, הרי שתוכלו להמשיך את שגרת הבוקר שלכם. קרה ואתם מבחינים בדימום מהחניכיים? אין להתעלם ממנו. דימומים מהחניכיים יכולים להיות בדרגות

קרא עוד »
ציפוי חרסינה לשיניים

ציפוי חרסינה לשיניים

השאלה בדבר חשיבות האסתטיקה של השיניים כבר איננה רלוונטית. כיום, ברור כשמש לרופאי השיניים ולמטופלים גם יחד, כי טיפול מוצלח מתחשב גם בנראותן של השיניים, ולא רק בתפקודן. ישנם מטופלים שמגיעים אל מרפאת השיניים לטובת טיפול שאינו אסתטי, אך במהלכו

קרא עוד »
אחת ולתמיד: ניתן לבצע טיפולי שיניים בהריון?

אחת ולתמיד: ניתן לבצע טיפולי שיניים בהריון?

אחת התקופות הנשיות והמעצימות ביותר היא תקופת ההיריון. תקופת זו, על כל תשעת החודשים, מביאה עמה לא מעט אתגרים – מנטליים ופיסיים, וברמה הגופנית, כל אישה חווה שינויים ברמה ההורמונלית. כשם שישנם מאכלים שמומלץ שלא לצרוך ופעילויות גופניות שכדאי להימנע

קרא עוד »